Видається з 1995 р.
Ласкаво просимо на сайт журналу "Фінанси України". Сайт знаходиться в дослідній експлуатації.
Увійти | Зареєструватися
АКАДЕМІЯ
ФІНАНСОВОГО
УПРАВЛІННЯ
.


№ 12/2016

№ 12/2016

Fìnansi Ukr. 2016 (12): 77–91

ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

ГОЛЯН Василь Анатолійович1, ТРЕТЯК Наталія Антонівна2

1Луцький національний технічний університет
2ДУ “Інститут економіки природокористування та сталого розвитку Національної академії наук України”


Фінансування відтворення й охорони земельних ресурсів: пріоритети та інституціональні передумови


Вcтановлено, що залишаються недостатньо сформованими теоретичні й методологічні підходи до вибору методів і джерел фінансування заходів із відтворення та охорони земельних ресурсів виходячи з форм і прав власності на земельні активи та категорій землекористувачів. Проаналізовано динаміку надходжень коштів від продажу землі, а також зміни у структурі надходжень плати за землю до зведеного бюджету України в контексті нарощення фінансової бази розширеного відтворення й охорони земельно-ресурсного потенціалу. Визначено, що вибір і диференціація пріоритетів фінансування заходів із відтворення та охорони земельних ресурсів мають ґрунтуватися на належності землекористувача до відповідного сектору: державного чи муніципального управління, корпоративного, фермерських і домашніх господарств. Доведено, що в умовах децентралізації влади й реформи місцевого самоврядування зростає роль перерозподілу комунальних земельних активів із метою нарощення фінансової бази соціально-економічного піднесення територіальних громад та відтворення земель як у межах населених пунктів, так і поза ними. Обґрунтовано, що істотне збільшення обсягів та розширення форм і джерел фінансового забезпечення відтворення й охорони земельних ресурсів стануть можливими в разі формування відповідних інституціональних передумов, а саме: подолання асиметрії надходження інформації до різних категорій землевласників та землекористувачів; усунення інституціональних обмежень щодо перерозподілу земельних активів, насамперед земель сільськогосподарського значення; подальшої інституціоналізації земельно-іпотечних відносин; запровадження прямих фіскальних регуляторів використання всіх категорій земель.

Ключові слова:земельні ресурси, відтворення та охорона земельних ресурсів, фінансування, інституціональні обмеження, продаж землі, фіскальні регулятори, плата за землю, земельний податок.

JEL: Q14, Q15, Q24, Q28.


Голян В. А. Фінансування відтворення й охорони земельних ресурсів: пріоритети та інституціональні передумови / В. А. Голян, Н. А. Третяк // Фінанси України. - 2016. - № 12. - C. 77-91.

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 77 - 91) ЗавантажитиЗавантажень : 145
1. Крисак А. І. Фінансове забезпечення відтворення та охорони земель / А. І. Крисак, А. Б. Поліщук, Д. С.Нірода // Економіка та держава. — 2012. — № 9. — С. 47—50.
2. Москаленко А. М. Формування ефективного використання сільськогосподарських земель Полісся України в ринкових умовах : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук : спец. 08.00.06 “Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища” / Москаленко Анатолій Михайлович ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2015. — 43 с.
3. Власенко І. В. Еколого-економічні засади сільськогосподарського природокористування в контексті сталого розвитку України : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук : спец. 08.00.06 “Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища” / Власенко Іван Володимирович ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2015. — 40 с.
4. Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи : закон України від 28.12.2014 № 71-VІІІ [Електронний ресурс]. — Режим доступу: zakon3.rada.gov.ua/laws/show/71-19.
5. Податковий кодекс України : закон України від 02.12.2010 № 2755-VI [Електронний ресурс]. — Режим доступу: zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2755-17.
6. Гасанов С. Фіскальне регулювання землекористування: інституціональне підґрунтя та територіальна асиметрія / С. Гасанов, В. Голян // Економіст. — 2015. — № 11. — С. 7—10.
7. Голян В. Институциональные разрывы земельной реформы в Украине / В. Голян // Економіст. — 2012. — № 3. — С. 7—11.