Видається з 1995 р.
Ласкаво просимо на сайт журналу "Фінанси України". Сайт знаходиться в дослідній експлуатації.
Увійти | Зареєструватися
АКАДЕМІЯ
ФІНАНСОВОГО
УПРАВЛІННЯ
.


№ 6/2015

№ 6/2015

Fìnansi Ukr. 2015 (6): 44–57

БЮДЖЕТНА ПОЛІТИКА

СТОРОНЯНСЬКА Ірина Зеновіївна 1, EOCOGQXVEDYHQSXT rCIvtAzU VKDEhrvenxtodbY2

1ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України"
OrcID ID : https://orcid.org/0000-0002-0237-1409
2QUyZftuGoHSjgehr
OrcID ID : https://orcid.org/0000-0002-6987-5724


Фінансова спроможність регіонів у контексті бюджетно-податкової децентралізації


Обґрунтовано необхідність проведення реформи системи державного управління та фінансів у напрямі децентралізації та передачі на місцевий рівень повноважень і фінансових ресурсів. Розглянуто основні проблеми низької фінансової спроможності місцевих бюджетів, пов’язані, з одного боку, з надмірною фінансовою залежністю регіонів від центру та високою дефіцитністю бюджетів, що перешкоджає виконанню територіальними органами їхніх функцій повною мірою, а з другого боку, з низькою ефективністю управління формуванням і використанням фінансових ресурсів місцевих бюджетів. Доведено необхідність зміцнення фінансової бази цих бюджетів через зростання ролі власних доходів, посилення впливу місцевих податків і зборів на обсяги дохідної частини шляхом впровадження податку на нерухоме майно, акцизного податку тощо. Обґрунтовано потребу в реформуванні системи міжбюджетних трансфертів через поступову фіскальну децентралізацію, що передбачає посилення фінансової спроможності місцевих бюджетів та переходу від вирівнювальних до стимулюючих трансфертів. Низька ефективність видатків місцевих бюджетів зумовлена незадовільною їх структурою, що проявляється у зростанні частки соціальних видатків та істотному скороченні видатків розвитку. Органи місцевої влади не можуть стимулювати поступ регіону бюджетними інструментами у зв’язку з наднизькими обсягами доходів до бюджетів розвитку. Наголошено на необхідності зміни підходів до механізмів реалізації та фінансування делегованих державою повноважень на місцевий рівень та підвищення ефективності управління бюджетними ресурсами шляхом усунення вертикальної й горизонтальної розбалансованості бюджетів.

Ключові слова: місцеві бюджети, фінансова спроможність, доходи, видатки, децентралізація, міжбюджетні трансферти.

JEL: H70, H71, H72, H74.


Сторонянська І. З. Фінансова спроможність регіонів у контексті бюджетно-податкової децентралізації / І. З. Сторонянська, r. V. EocOGqXVedYHQSxt // Фінанси України. - 2015. - № 6. - C. 44-57.

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 44 - 57) ЗавантажитиЗавантажень : 347
1. Слобожан О. Місцеве самоврядування та європерспективи / О. Слобожан // Дзеркало тижня. Україна. — 2013. — № 43. — 22 листоп. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: gazeta.dt.ua/macrolevel/misceve-samovryaduvannya-ta-yevroperspektivi_.html.
2. Журавльова І. В. Оптимізація дохідної бази місцевих бюджетів / І. В. Журав­льова [Електронний ресурс]. — Режим доступу: www.hneu.edu.ua/web/public/moved/hneu/NAUKA/Nauka/prezentacii_kafedr/Optmizacija-dohidnoi-bazi-miscevih-bjudzhetiv.pdf.
3. Демків О. І. Напрями поглиблення бюджетної реформи в Україні / О. І. Демків // Фінанси України. — 2009. — № 3. — С. 46—55.
4. Надрага В. І. Соціальні видатки в контексті фінансової стабільності України / В. І. Надрага // Фінанси України. — 2014. — № 9. — С. 43—51.
5. Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи : закон України від 28.12.2014 № 71-VIII [Електронний ресурс]. — Режим доступу: zakon4.rada.gov.ua/laws/show/71-19.
6. Управління фінансовими ресурсами місцевих бюджетів Львівщини: проблеми та напрями підвищення ефективності : наук. доп. / І. З. Сторонянська, М. А. Козоріз, С. А. Давимука та ін. ; НАН України, Ін-т регіон. дослідж. — Л., 2013. — 93 с.